Barma – země chrámů a pagod

 Barma – země chrámů a pagod

Barma leží v jihovýchodní Asii a sdílí státní hranici s Thajskem, Indií, Laosem, Bangladéšem a Čínou. Oproti Thajsku bývá mnohdy opomíjená, avšak zážitek z návštěvy této země je nezapomenutelný. Barma dýchá tradiční kulturou, zlatými pagodami, buddhismem, přívětivými lidmi žvýkajícími betel a vynikajícím asijským jídlem. Návštěvou Barmy máte šanci objevit kousek světa, který ještě není poznamenaný vlivem západní civilizace.

V roce 1989 byla Barma oficiálně přejmenována na Union Myanmar (Republic of the Union of Myanmar), ačkoli původní obyvatelé nazývali svou zemi Myanmar již dlouho, přestože Britové zemi pojmenovali Barma. Přezdívá se jí také „země pagod“ anebo „zlatá země“. Zejména v horských a odlehlejších oblastech stále žijí různé etnické skupiny žijící tradičním způsobem života.

Základní fakta o Barmě

  • Rozloha: cca 676 000 km²
  • Obyvatelé: cca 55 milionu obyvatel
  • Hlavní město: Neipyijto (dříve Yangon)
  • Jazyk: barmština
  • Měna: myanmarský kyat
  • Náboženství: hlavně buddhismus, křesťanství (5 %), islám (4 %)
  • Státní zřízení: prezidentská republika
  • Vstup do země: Ke vstupu do země potřebují turisté z ČR cestovní pas a vízum.

Nejvhodnějším obdobím k cestě do Myanmaru je podzim a zima, od konce května pak přichází do oblasti deštivý monzun, který končí v říjnu. Horká a suchá sezóna je obvykle od března do dubna a teploty pak během období dešťů (od května do října) klesají a počasí se mírně ochladí. Vrcholem pro cestovní ruch je spíše chladnější období zhruba od listopadu do února. Okolo vánoční svátku je zde tedy asi nejvíce turistů. Ve vyšších polohách, například v okolí jezera Inle Lake a Pyin U Lwin, je chladněji a teploty mohou v noci klesnout pod 10°C.

Nejznámější místa

Bago

Historické město ležící nedaleko Yangonu na vás dýchne buddhistickou atmosféru. Velkým lákadlem pro turisty je 114 metrů vysoká stúpa Shwemawdaw.

Hpa-An

Nádherné místo plné milých lidí. V okolí najdete několik posvátných jeskyní, hor a skalních útvarů. Oblíbený je například výlet na kopec Zwegabin nebo k jeskyni Saddan, která je největší jeskyní ve státě Karenů.

Mandalay

Mandalay bývalo dříve hlavním městem (za dynastie Konbaung). Je navštěvované především díky nádhernému paláci postavenému v letech 1857 až 1859.

madalay barma

U Bein Bridge

Most U Bein Bridge nebo také „teakový most“ se nachází nedaleko města Mandalay. Jedná se o nejdelší teakový most na světě. Nejkrásnější bývá při východu slunce nebo naopak při soumraku.

Yangon (dříve Rangoon)

Město dýchající koloniální architekturou je plné života, dopravního ruchu, ale i pagod a buddhistických památek. Nachází se zde například slavná Shwedagon Pagoda.

yagon barma

Naypyidaw

Naypyidaw je od roku 2005 nové hlavní město země.  Leží zhruba 320 kilometrů na sever od dřívějšího hlavního města Yangon. Naypyidaw je známý především díky sochám barmských králů.

Bagan

Jedno z nejnavštěvovanějších a nejfotografovanějších míst v Barmě. Město leží na břehu řeky Ayeyawaddy a je neskutečně bohaté na archeologické památky –  vyniká tím v celé jihovýchodní Asii. Znáte například slavný záběr balonů létajících mezi zříceninami Baganu?

Pláž Ngwesaung Beach

Písečná pláž je dlouhá asi 11 kilometrů. Nachází se asi 50 km od města Pathein a je populárním místem k odpočinku pro místní i turisty.

Golden Rock neboli Zlatá skála

Tato mystická pagoda je místními velice uctívaná, protože věří v její zvláštní sílu. Zdolání kopce vedoucího ke zlaté skále stoprocentně stojí za tu podívanou.

Doprava po Barmě

Pohybovat se můžete vlakem, autobusem nebo taxíkem. Vlaky jsou v Barmě velice levné, ale ne vždy úplně komfortní. Oproti tomu dálkové autobusy jsou zpravidla dobře vybavené a pohodlné. Na kratších trase jezdí malé autobusy nebo pick-upy. Na mnoha místech je možné za pár kyatů pronajmout skútr nebo kolo a objezdit okolní památky po vlastní ose.

Nákupy a strava

Co se týče nakupování a jídla, nemusíte se bát, že byste se v Barmě nenajedli. U pouličních stánkařů koupíte skutečně levné a chutné jídlo v asijském stylu. Najdete spoustu malých obchůdků i restaurací snad v každém městě. Ve velkých metropolích je samozřejmě větší výběr lepších restaurací. Milovníky piva potěší, že v Barmě se dá koupit levné točené pivo.

Před návštěvou Barmy se důkladně podívejte na aktuální informace o zemi, protože některá místa jsou pro turisty stále uzavřená.

Doporučené články