Chytrá domácnost, aneb jak si ještě více usnadnit život

 Chytrá domácnost, aneb jak si ještě více usnadnit život

Dnešní dobu bychom mohli označit jednoduchým přívlastkem „chytrá“. Každý den používáme chytré telefony, někteří z nás jezdí v chytrých autech a chytré televize jsou dnes snad již v každé domácnosti. Není divu, že vlivem neustálého technologického vývoje se na trhu objevuje velká spousta vychytávek, které nám usnadňují každodenní život.

Díky chytrým gadgetům jsou naše domy bezpečnější, snadněji ovladatelné a pohodlnější. SmartHome (jak bývá chytrá domácnost nazývána) je dostupná pro každého a dá se pohodlně ovládat pomocí chytrého telefonu. Pojďme se společně podívat na ty nejzajímavější z nich.

Smart Light – chytré osvětlení

Přemýšlíte-li nad upgradováním vaší domácnosti na tzv. chytrou domácnost, doporučujeme začít světly. Výhodou je zejména přívětivá pořizovací cena a snadná instalace. Chytré osvětlení může mít podobu nástěnné i stolní lampy, LED pásku nebo třeba chytré žárovky. Instalace Smart Light vám pak umožní například nastavitelnou intenzitu a teplotu světla, a dokonce i barevný odstín světla. Náročnější uživatelé pak mohou zvolit osvětlení, které umí postupné rozsvěcení a zhasínání, díky čemuž pak dosáhnete přirozeného usínání a buzení. Celkově lze díky chytrému osvětlení navodit atmosféru pro různé aktivity. Světla tedy můžete přizpůsobit sledování filmu, učení nebo romantickému večeru. Smart Light také umožňuje propojení a synchronizaci jednotlivých žárovek. Bezpečnost pak zvýšíte nastavením nepravidelných intervalů svícení, které odláká zloděje v době, kdy jste třeba na dovolené.

Chytré termostaty

Další šikovnou vychytávkou jsou chytré termostaty, díky kterým vždy přijdete do vyhřátého domova, a navíc ušetříte spoustu energie. Chytrým telefonem tak v zimě můžete snadno ovládat vytápění a v létě klimatizaci. Stačí jen chytrý termostat propojit s běžným kotlem (nezáleží přitom jestli používáte plyn, tuhá paliva nebo dřevo) či klimatizací. Některé termostaty se dokonce dokážou naučit vaše návyky a dle toho nastaví teplotu adekvátně denní době a ročnímu období. V nastavení si pak můžete vybrat, zda má termostat spustit vytápění, když doma detekuje vaši přítomnost nebo zda má počkat na váš pokyn, který můžete dát například už při odchodu z práce. K šetření nákladů na vytápění dochází díky funkci úsporného režimu, do kterého se termostat přepne po vašem odchodu z domu. Další nespornou výhodou je umění detekovat kouř a oxid uhelnatý.

Chytré zásuvky

Chytré zásuvky uvítáte v případě, kdy potřebujete kontrolovat provoz spotřebičů i v případě, kdy nejste doma. Pokud patříte mezi věčné zapomnětlivce, určitě tyto vychytávky oceníte. Nepamatujete si, zda jste při odchodu vypli žehličku? Nevadí, máte-li chytré zásuvky, můžete přívod elektřiny vypnout na dálku skrze svůj smartphone. Chytré zásuvky také chrání proti přehřátí a přepětí, díky chytrým snímačům tak dokážou odpojit spotřebič v případě, že by hrozil zkrat. Jistě také oceníte informace o spotřebě energie a stavu samotných spotřebičů, které jsou zobrazeny v aplikaci.

Smart Garden – chytré květináče

Pokud jste milovníky čerstvých bylinek a krásně rozkvetlých květin, ale zároveň doma netrávíte příliš času nebo jen zkrátka zapomínáte, doporučujeme pořídit si chytrý květináč. Takové květináče se totiž postarají o zavlažování, vyživování a přirozený světelný cyklus. To vše bez pesticidů a růstových hormonů. Díky Smart Garden tak doma budete mít vždy čerstvé bylinky, ale klidně i ovoce a zeleninu. Mnoho prodejců pak nabízí sady semínek různých rostlin určené přímo pro pěstování v chytrých květináčích.

Doporučené články