Jak na krásnou zimní zahradu?

 Jak na krásnou zimní zahradu?

Zimní zahrady bývají skvělým místem pro odpočinek. Vždyť kde jinde v zimě, kdy už venku veškerá příroda ulehla ke spánku, si užijete relax za přítomnosti zeleně a krásné vůně květin? Místo s příjemným klimatem po celý rok oceníte třeba při čtení své oblíbené knihy anebo i při práci. Kontakt s přírodou v zimních měsících už nemůže být snadnější, když si domů pořídíte nádhernou zimní zahradu.

Dokonalé snoubení exteriéru a interiéru

Mít doma pár pokojových květin je jistě příjemné. Mít doma celou zahradu? K nezaplacení. Zimní zahrady bývají často realizovány formou prosklené přístavby. Tím dosáhnete krásného efektu jednak zevnitř, ale i z venku. Honosná zasklená zahrada hned vedle vašeho obýváku se jistě stane centrem pozornosti. Poslední dobou se stávají trendy dvoupodlažní zimní zahrady s galerií ve vrchním podlaží, které poskytnou dech beroucí vizuální zážitky a chvíle plné příjemného odpočinku.

Jak nejlépe zahradu umístit?

Co se týče umístění zimní zahrady, doporučuje se situovat ji na jih. Rozsah a intenzita slunečních paprsků z této světové strany rostlinám zpravidla prospívá. V dnešní době bývají však léta velice horká, takže už při výstavbě zimní zahrady je vhodné vymyslet, jak zamezit ostrému slunečnímu záření a nevítanému přehřívání zimní zahrady. K tomu mohou sloužit různá stínítka, markýzy nebo můžete zvolit speciální skla, která část slunečních paprsků odrazí a zabrání tak přílišnému horku. Při výstavbě už byste měli mít jasno, který prostor bude určen pro vás a váš odpočinek, a který prostor bude sloužit pro pěstování rostlin. Správné rozmístění má velký vliv na vizuální stránku zimní zahrady.

Potřebujete tip na rostliny, které se hodí do zimní zahrady?

Nelze univerzálně říci, které rostliny by se do zimních zahrad hodily. Vše totiž záleží na typu dané zahrady. V tomto článku se zaměříme na zimní zahrady vytápěné a nevytápěné.

Vytápěné zimní zahrady

V těchto typech zahrad oceníte příjemnou vlhkost vzduchu společně s teplem v rozmezí od 16-26 °C. Tyto vlastnosti pak také ocení pokojové rostliny až tropické rostliny, jelikož pro jejich růst jsou to ideální podmínky. V takových zahradách se často setkáte s orchidejemi, broméliemi, tropickými kapradinami, banánovníky, okrasným zázvorem nebo pomerančovým jasmínem.

Nevytápěné zimní zahrady

V těchto případech je teplota závislá na venkovní teplotě. Často se teploty pohybují v rozmezí od 8-20 °C. V těchto horkých létech se zde však můžeme setkat i s teplotami kolem 25 °C. Tyto zahrady můžete znát jako zasklené lodžie a balkóny, které jsou hlavně ve městech dost oblíbené. Své místo zde najdou kromě pokojových i venkovní rostliny (subtropické), které je ale třeba před mrazy ukrývat. Nemusíte se bát tu pěstovat například oleandr, eukalyptus, juku, pitayu i citrusy a fíkovníky.

Zimní zahrady vám poskytnou nespočet vizuálních i aromatických zážitků. Jsou to skvělá místa pro odpočinek. V dnešní rychlé době plné neustálého stresu je tato zahrada k nezaplacení.

Doporučené články