Jak vybrat nejlepší pilu?

 Jak vybrat nejlepší pilu?

Při výběru vybavení do dílny jistě narazíte na otázku pořízení vhodné pily. Existuje více druhů, kdy každý se hodí pro jiné použití. Se správnou pilou a trochou šikovnosti hravě nařežete dřevo, kov i další materiály.

Jak si co nejlépe poradit s výběrem nejlepší pily? Seznamte se s jednotlivými typy a ujasněte si, jaký bude ten pravý pro vaše použití. Nezapomeňte se používat i na obecné, ale zároveň velmi důležité parametry pro výběr konkrétního modelu.

Co si promyslet před výběrem pily

Ať už si pilu pořizujete pro běžné domácí kutění, nebo se s ní chcete věnovat profesionální činnosti, vždy je důležité usnadnit si několik následujících otázek. Pomohou vám nejenom s výběrem nejvhodnější typu pilu, ale i s pořízením nejlepšího modelu.

  • Jaké materiály budete řezat?
  • Jak velké řezy budou potřeba?
  • Jak často budete pilu používat?
  • Na jaký pohon má fungovat?

Typy pil

V rámci motorových pil najdeme několik různých typů, které se liší mechanismem řezání. Každá z variant je vyvinuta pro určité druhy řezů a opracování daných materiálů. Některé motorové pily se ovládají snáze, jiné jsou vhodnější pro zkušenější uživatele. Podívejte se na rozdělení pil podle způsobu řezu a jejich konstrukce a zjistěte si, jakou variantu budete potřebovat.

jak vybrat motorovou pilu

Řetězová pila

Velmi častá varianta motorové pily. Prodává se v několika variantách v závislosti na tom, jestli je určená pro běžné domácí použití či pro profesionály. Řezání materiálu zajišťuje pilový řetěz. Ten se skládá z hnacích, zubových a spojovacích článků. Důležité jsou hlavně zubové články, kterými se řeže samotný materiál.

Řetězová motorová pila je přenosná, snadno se s ní manipuluje a je přímo určená pro práci v terénu. Možnosti využití jsou opravdu široké. V závislosti na velikosti a typu řetězu zvládne kácení stromů, odřezávaní drobných větví a další přímé řezy. Využívá se většinou pro práci se dřevem.

Většinou platí, že čím delší je lišta pro řezání, tím větší materiál přeříznete. Pokud máte v plánu rozsáhlejší a dlouhodobější používání, všímejte si celkové váhy pily, jednoduchosti manipulace a ovládání. Velmi dobře jsou navržené profesionální řetězové pily, kde je však nevýhodou vyšší cena. Pro občasné řezání si proto postačíte s kvalitnější hobby pilou.

Kotoučová pila

Kotoučová pila řeže pomocí speciálního kotouče. Podle zvoleného typu kotouče si dokáže poradit se dřevem, ale i s kovem. Jednotlivé pilové zuby na kotouči se velmi rychle pohybují, takže je možné dosáhnout krásně čistých řezů. Podle výkonnosti pily je možné provádět i hlubší řezy do masivnějších materiálů. Jde o ideální variantu pro řezání latí, trámů, desek a podobně.

Lepší modely kotoučových pil mohou být vybavené systémem pro odsávání, případně se dají rovnou napojit na vysavač, aby okolo zbytečně nelétaly piliny a jemné částečky nařezaného materiálu.

Stolní pila

V případě stolní pily je myšlena kotoučová pila napevno připevněná k podkladu. Tím pádem jde o vhodnější variantu pro přesné a čisté řezání tlustších materiálů. Bývají prostorově náročnější v porovnání s ruční kotoučovou variantou, takže zvažte, jestli stolní pilu skutečně využijete a vejde se vám do dílny.

Pokosová pila

S pokosovou pilou vytvoříte rovný i šikmý řez. Jde o vhodnou variantu zejména pro práci s měkčím dřevem, případně některými druhy plastů. Řezání funguje na základě otočné hlavy vybavené ozubeným kotoučem.

Většina modelů pokosových pil je vybavena pojezdem, možností nastavení úhlu řezu a integrovaným odsáváním pilin. Ověřte si také, že je snadno zvládnutelná výměna pilového kotouče.

Přímočará pila

Přímočará kmitací pila zvládne vytvořit řezy o různých tvarech. Řezání probíhá pomocí krátkého úzkého listu podél jedné strany lišty. Je vhodná pro kratší řezy a díky jednoduché manipulaci ocení práci s ní i začátečníci. S přímočarou pilou nařežete různé materiály. Její nevýhodou je pomalost a menší přesnost při delších řezech.

Pásová pila

Pásovou pilu využijete v dílně pro zpracování různých materiálů. Řez je prováděn tenkým listem na pilovém pásu vedeném mezi dvěma koly. Jde o variantu pro větší hrubé řezy.

Práce s pásovou pilou se doporučuje spíše zkušenějším. Lepší modely nabízí nastavitelný sklon plochy pro možnost řezů pod různými úhly. Před pořízením zvažte, zda se vám tato pila vejde do dílny, protože patří mezi větší varianty.

Další parametry důležité pro výběr nejlepší pily

Pokud máte zhruba jasno v tom, jaký typ motorové pily bude nejvhodnější pro dané účely, zbývá vybrat si konkrétní model. Ten by měl splňovat několik dalších kritérií pro dosažení pohodlné práce a dostatečného výkonu.

Pohon

Na rozdíl od běžných ručních pil, které jsou poháněny lidskou silou, mají motorové typy nespornou výhodu větší efektivity a výkonu. Aby však fungovaly, musí mít zdroj energie pro chod motoru.

Elektrické motorové pily potřebují pro své fungování v dosahu přípojku do elektřiny. Pokud s nimi chcete pracovat venku, pamatujte na to, jestli máte k dispozici dostatečně dlouhý prodlužovací kabel. Většinou jde o pily určené pro statické použití, což jsou stolní, pásové a podobné typy. Zde nebývá připojení do elektřiny žádným problémem.

Benzínové motorové pily se často mohou pochlubit větším výkonem. Dají se použít i v terénu mimo elektrickou přípojku, kdy si s sebou stačí vzít kanystr s benzínem pro případ, že by bylo potřeba doplnit palivo. Nevýhodou však může být obtížnější údržba a větší hlučnost.

Akumulátorové motorové pily jsou ideální pro venkovní použití, kdy nemusíte řešit prodlužovací kabel. Čím větší kapacita akumulátoru, tím déle můžete pilu používat do dalšího nabití. Jde o vhodnou variantu hlavně pro běžné domácí použití a pro časově méně náročné práce.

Hmotnost

Jedním z důležitých faktorů při výběru pily je její hmotnost. Zajímejte se o ni hlavně v případě, kdy si pilu pořizujete pro častou práci. Ruční motorové pily do terénu by měly vážit maximálně zhruba kolem 5 kilogramů. Pokud se vám povede sehnat lehčí, ale přesto dostatečně výkonný typ, máte vyhráno.

Náročnost na údržbu

Aby pila stále dobře fungovala a neztrácela nic ze svého výkonu a efektivity, je potřeba pravidelná údržba. Minimem je očištění zubů po použití, případně jejich nabroušení. Většina modelů má pro skladování připraven speciální chránič ostří. Jakmile pilu déle nepoužíváte, je vhodné aplikovat konzervační olej.

Po každé sezóně je potřeba provést údržbu a čištění od pilin a dalších jemných nečistot. Jednodušší modely určené pro hobby použití mají i snadnější proces údržby, kdy stačí následovat doporučení a postupy uvedené v manuálu.

Komplikovanější údržbu mají benzínové pily, kde je potřeba měnit provozní kapaliny. Jednou za čas vyčistit vzduchový filtr a kontrolovat, případně vyměnit žhavící svíčku.

Pro optimální ostrost pily je potřeba jednou za čas nabrousit. Pokud máte pilu pro občasné použití, stačí zajít do servisu a nechat si nabrousit řetěz či kotouč. V případě, že pilu používáte velmi často, může se vám vyplatit i pořízení vlastní brusky.

kotoučová pila

Kolik stojí pila a kde ji koupit

Ceny za pilu se liší podle vybraného typu a úrovně. Základní varianty pro běžné hobby použití pořídíte obecně v cenovém rozpětí od 1 000 do 3 000 korun. O něco lepší pily se pohybují v cenách kolem 5 000 korun. Pily určené pro profesionální účely mají nejlepší vlastnosti a největší výkonnost, čemuž odpovídají i ceny, které se pohybují v průměru kolem 10 000 korun i výše.

Základní nabídku různých druhů pil najdete v hobby marketech. Profesionální typy a modely zakoupíte ve specializovaných prodejnách. Velkou nabídku najdete také na internetu, kde si můžete ověřit i recenze na zvolený model, což také může pomoci při výběru.

Doporučené články